McKenzie takes Expert Ice Race titles

McKenzie takes Expert Ice Race titles

Written by  on Monday, 25 March 2013 07:31

GULL LAKE, Alta. -- Final results from the Canadian Ice Race Nationals on Feb. 17.

Expert 450 & #1 Plate

1.Dan McKenzie, Kamloops, BC Hon

2. Riley Stormoen, Water Valley, AB KTM

3. Yvo Schmucki, Red Deer, AB KTM

4. Mike Griffiths Sr, Kamloops, BC Suz

5. Chuck Downie, Benalto, AB Suz

6. Lexi Pechout, Calgary, AB Hon

7. Mitch Brown, Calgary, AB KTM

8. Darin Deep, Edmonton, AB Hon

Expert Open

1.Dan McKenzie, Kamloops, BC Kaw

2. Riley Stormoen, Water Valley, AB Kaw

3. Mitch Brown, Calgary, AB Hus

4. Lexi Pechout, Calgary, AB Kaw

5. Darin Deep, Edmonton, AB Hon

Expert 250

1.Michael Griffiths Jr, Kamloops, BC Suz

2. Lexi Pechout, Calgary, AB KTM

3. Riley Stormoen, Water Valley, AB KTM

4. Mitch Brown, Calgary, AB KTM

Intermediate 450

1.Scott Durocher, Strathmore, AB KTM

2. Sam Hamm, Bentley, AB Yam

3. Scott Drennan, Kamloops, BC Hon

4. Jeff Molloy, Calgary, AB Hon

5. Shelby Coonfer, Chestermere, AB Hon

6. Karly Nagel, Red Deer, AB KTM

7. Dayne Lorentzen, Rocky Mtn Hse, AB Hon

8. Shawn Drennan, Kamloops, BC Suz

9. Craig Andrew, Ekville, AB Hus

Intermediate Open

1.Jeff Molloy, Calgary, AB Hon

2. Travis Reed, Ponoka, AB Husa

3. Scott Durocher, Strathmore, AB Hon

4. Melanie Baumann, Thorsby, AB KTM

5. Shelby Coonfer, Chestermere, AB Kaw

6. Scott Hewgill, Calgary, AB Can

7. Laurie Anne Benko, Innisfail, AB Husa

8. Sam Hamm, Bentley, AB Yam

9. John Simms, Lacombe, AB Yam

Intermediate 250

1.Laurie Anne Benko, Innisfail, AB Husa

2. Shelby Coonfer, Chestermere, AB Kaw

3. James Bates, Red Deer, AB Yam

4. Paul Maas, Ponoka, AB Hon

Novice 450 (insufficient entries to declare a champion)

1. Al Periche, Rocky Mtn Hse, AB Hon

2. Josh Hewgill, Calgary, AB Can

Novice Open (insufficient entries to declare a champion)

1. Josh Hewgill, Calgary, AB Can

Women

1.Lexi Pechout, Calgary, AB Kaw

2. Melanie Baumann, Thorsby, AB KTM

3. Shelby Coonfer, Chestermere, AB Hon

4. Karly Nagel, Red Deer, AB KTM

5. Laurie Anne Benko, Innisfail, AB Husa

6. Brenda Dyck, Calgary, AB Can

Veteran 39+

1.Yvo Schmucki, Red Deer, AB KTM

2. Chuck Downie, Benalto, AB Suz

3. Todd Reed, Ponoka, AB Hon

4. Alex Baumann, Thorsby, AB KTM

5. Scott Durocher, Strathmore, AB KTM

6. Darin Deep, Edmonton, AB Hon

Vintage

1.John Simms, Lacombe, AB Yam

2. Scott Hewgill, Calgary, AB Can

3. Josh Hewgill, Calgary, AB Can

4. Brenda Dyck, Calgary, AB Can

ATV Expert - Over 500 (insufficient entries to declare a champion)

1. Bill Mackie, Calgary, AB Yam

2. Jay Emms, Calgary, AB Yam

ATV Expert - Under 500

1.Justin Slaunwhite, Red Deer, AB Hon

2. Chad Adams, Sylvan Lake, AB Kaw

3. Craig Andrew, Eckville, AB Yam

4. Kelly MacAulay, Red Deer, AB Hon

5. Dale Hiebert, Red Deer, AB Hon

ATV Novice - Over 500 (insufficient entries to declare a champion)

1. Jon Yarwood, Rocky Mtn Hse, AB Yam

ATV Novice - Under 500

1.Justin Overgaard, Rocky Mtn Hse, AB Yam

2. Kyle Tisdale, Rocky Mtn Hse, AB Yam

3. Jon Yarwood, Rocky Mtn Hse, AB Yam

4. Darcy Robertson, Rocky Mtn Hse, AB Suz

5. Mark Hornstra, Rocky Mtn Hse, AB Yam

6. Tom Tisdale, Rocky Mtn Hse, AB Yam

Sidecar - Traditional (insufficient entries to declare a champion)

1.Melanie Baumann, Thorsby, AB/ Rita Baumann, Thorsby, AB Hon

2.Phil Bunton, Calgary, AB / Tony Aspinell, Calgary, AB" Yam

3. Scott Hewgill, Calgary, AB / Josh Hewgill, Calgary, AB Yam

Congratulations to the champions.

The CMA and sponsors wish to thank all riders for coming out and supporting this Championship. We hope to see all of you again next season.

--From the CMA

{fcomment}

Read 1934 times

John Hopkins

/ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

back to top